Türkiye 100 Kişi Olsaydı?

Türkiye 100 Kişi Olsaydı? İnteraktif Modülü Yayında!

18 yaş üzeri nüfusun temsiliyle ortaya çıkan görsel raporda cinsiyet ve yaş dağılımı, eğitim seviyesi, medeni durum, etnik kimlik dağılımı, din/mezhep dağılımı, sosyal medya kullanımı gibi pek çok alt başlığı izlemek mümkün.

Raporda yer alan veriler, aylık sosyal ve siyasal araştırmalar dizileriyle KONDA Barometresi kapsamında on iki yıl boyunca yapılan, Türkiye nüfusunu temsil eden 125 araştırma ve 300 binin üzerindeki görüşmelere dayanıyor. Buna ek olarak verilerde görebileceğimiz ve KONDA’nın en çok öne çıkan araştırmalarından biri olan “Hayat Tarzları Araştırması” verileri. Gösterimde 2008, 2015 ve 2018 yıllarında beş binin üzerindeki görüşmeci ile gerçekleştirilen Hayat Tarzları verilerini de izlemek mümkün.

2021 araştırmalarına dayanan oranlar, on yıl önceki verilerle de karşılaştırılarak Türkiye toplumunun yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafının çekilmesine olanak tanıyor.

62 milyon 378 bin kişi = 100

Verileri daha sağlıklı değerlendirebilmeniz ve biraz da işinizi kolaylaştırmak için bu raporda farklı bir yöntem denedik. 2021 itibari ile 18 yaş üzeri nüfusu temsil eden 62 milyon 378 bin kişiyi 100 kişi kabul ettik. Yani gösterimdeki her bir figür yaklaşık 620 bin kişiye tekabül ediyor.

Dağılımlar

Gösterimde yer alan başlıklar sırasıyla şöyle: Cinsiyet dağılımı, yaş grup dağılımı, eğitim seviyesi grupları, kadınlarda eğitim seviyesi grupları, medeni durum, evlilik kararı, büyünülen kent, yaşanılan yerleşim tipi, göç durumu, hane nüfusu, oturulan ev tipi, çalışma durumu, ev-araba sahipliği, etnik kimlik dağılımı, din/mezhep dağılımı, dindarlık seviyesi, sosyal medya kullanımı, alkol-sigara kullanımı, hayat tarzı.

Kullanılan verilerin büyük bir kısmı o yıl gerçekleştirilen, aynı örneklem hesabının uygulandığı on bir farklı araştırmanın toplu verileriyle hesaplandı. Bazı dağılımlar ise o sene içinde gerçekleştirilmiş tek bir araştırmanın verisine dayandığı gibi, birden fazla araştırmanın bileşik verisini de sunabiliyor. Gösterimde yer alan oranların her biri en az 2700, en fazla da 33 bin kişilik verilerden faydalanarak hesaplandı.

Faydalı olması dileğiyle,

Modüle erişmek için: KONDA İnteraktif