Deprem Raporu

26 Eylül 2019’da Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem gündemimize tekrar depreme hazırlık tartışmalarını getirdi. Hafızalarımızdaki en yakın büyük deprem ise 30 Ekim 2020 tarihinde Sisam Adası – İzmir Seferihisar açıklarında gerçekleşmiş özellikle Bayraklı İlçesi’nde yıkıma neden olan depremde AFAD Raporuna göre 117 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 1032 yurttaşımız yaralanmıştı. Bu depremin büyüklüğü 6,6 olarak kaydedilmişti. Bu rapor yayına hazırlanırken de, 27 Aralık 2020 tarihinde Elazığ’da 5,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Depremle yaşamak zorunda olan bir toplum olarak depreme yönelik hazırlıklarımız ve algımızın ne olduğuna dair bulgular içeren bu rapor İstanbul depreminin ardından Ekim 2019 Barometresi’nde ve İzmir depreminin ardından Kasım 2020 KONDA Aracılı Paneli’nde depreme dair sorduğumuz sorulardan oluşmaktadır.

Raporda 7 farklı soruya verilen yanıtlar ayrı ayrı ve birlikte ele alınarak analiz edilmiştir. Yaşanan binanın sağlamlığı, deprem hazırlığı, yapı kontrolü, depreme yönelik eğitimli olmak, deprem anında ne yapılacağı gibi teknik durumlarla deprem algısını ölçen depreme karşı en etkili önlemin ne olduğu sorusu aynı zamanda rapor bölümlerini oluşturmaktadır.

Araştırma verileri 2020 yılının ikinci yarısında oluşturduğumuz KONDA Aracılı Paneli üzerinden toplanmış ve 15 yaş üzeri Türkiye nüfusunu temsil etmektedir.


Raporu İndirin